Högre vinst för Sagax

Sagax ledningsgrupp.
Sagax ledningsgrupp.

Sagax redovisar ett resultat efter skatt på 176 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2013 (66).

Hyresintäkterna uppgick till 244 miljoner kronor (210).

Förvaltningsresultatet blev 132 miljoner kronor (91).

Omvärdering av fastigheter skedde med 34 miljoner kronor (23) och omvärdering av räntederivat skedde med 3 miljoner kronor (-36).

För helårsperioden blev förvaltningsresultatet 521 miljoner kronor (418) med hyresintäkter på 919 miljoner (824).

Styrelsen föreslår en utdelning om 0,55 (0,43) kronor per stamaktie och en utdelning om 2,00 (2,00) kronor per preferensaktie med kvartalsvis utbetalning om 0,50 kronor.

Prognosen för 2014 lyder att förvaltningsresultatet förväntas uppgå till 600 miljoner kronor.

Sagax resultat under det fjärde kvartalet 2013 var något bättre än vad vd David Mindus räknat med.


Förvaltningsresultatet steg till 132 miljoner kronor fjärde kvartalet, från 91 miljoner föregående år. Anledningen är ett högre driftnetto och ökat
förvaltningsresultat från intresseföretagen. Driftnettoökningen i sig är hänförlig till en större fastighetsportfölj och det högre resultat från
intresseföretagen är främst en följd av investeringen i Hemsö men också en effekt av en fortsatt positiv utveckling i Söderport, skriver Sagax i rapporten.

Året 2014 har fått en positiv start vad gäller investeringar. Sagax prognos är att förvaltningsresultatet 2014 uppgår till 600 miljoner kronor, vilket motsvarar 3:15 kronor per stamaktie.

(Nyhetsbyrån Direkt)