Branschen möts igen – FastighetsMässan kommer till Göteborg

Fastighetsmässan. Pressbild: Easyfairs Nordic
Fastighetsmässan. Pressbild: Easyfairs Nordic

I september samlas fastighetsbranschen på Prioritet Serneke Arena när FastighetsMässan Göteborg arrangeras. Mässan riktar sig till yrkesverksamma inom fastighetsförvaltning, teknik och stadsutveckling, med fokus på hållbarhet, teknik och framtidens lösningar.

Under två dagar erbjuds besökarna utställningar, seminarier, nätverksträffar och diskussioner kring aktuella frågor i branschen.

– FastighetsMässan är som ett riktigt smörgåsbord för branschen – allt det bästa samlat under ett tak. Att vi nu är tillbaka i Göteborg känns både kul och viktigt. Det är här branschen möts, idéer föds och samarbeten tar fart, säger Linnéa Sörensson, projektledare för FastighetsMässan.

Programmet börjar ta form, och bland de medverkande finns arkitekten Gert Wingårdh, entreprenören Ola Serneke och tidigare riksbankschefen Stefan Ingves.

Datumen är 17–18 september på Prioritet Serneke Arena.