HSB brf Spanjoletten nominerad till Årets byggnad i Göteborg 2025

Spanjoletten översikt. Pressbild: HSB Göteborg
Spanjoletten översikt. Pressbild: HSB Göteborg

HSB Göteborg meddelar att HSB brf Spanjoletten är en av fyra finalister i tävlingen om Årets byggnad i Göteborg 2025.

Priset för ”Årets byggnad” delas varje år ut av kommunfullmäktiges ordförande till en byggaktör som bidragit med arkitektur till staden. Nu står det klart vilka byggnader som är nominerade – och Brf Spanjoletten är en av dem.

– Vi är väldigt stolta över nomineringen – den betyder mycket för oss och alla som varit med på resan, från arkitekter och byggare till de HSB-medlemmar som valt att bosätta sig här. Tillsammans har vi skapat ett kvarter som speglar både dåtid och framtid, och som nu får ett fint erkännande genom denna nominering, säger Kristian Isberg, vd HSB Göteborg.

Brf Spanjoletten utgör den andra och avslutande etappen i HSB:s förtätning av området kring Fixfabriksområdet i Majorna. Projektet omfattar totalt 141 bostadsrätter i olika former – från studios till etagelägenheter, taklägenheter och stadsradhus.

Husen är ritade av Olsson Lyckefors arkitektkontor och har murat tegel samt referenser till områdets industriella arv.

Namnet Spanjoletten kommer från det klassiska fönsterbeslag som tillverkades på Fixfabriken i över 70 år. Tegelfasaderna har detaljer inspirerade av Klippans tegelfasader från förra sekelskiftet. Fixfabrikens kontorsbyggnad har bevarats och återbruk av tegel, garagedörrar och fönster har gjorts, vilket gör att det industriella arvet fortsätter vara en del av Brf Spanjolettens identitet.

Juryns ordförande, stadsbyggnadsnämndens ordförande Johannes Hulter, beskriver i Göteborgs Stads pressmeddelande syftet med priset:

– Många göteborgare efterfrågar bra arkitektur, inte minst nu när mycket nytt byggs i staden. Vi hoppas att priset inspirerar fler att lyfta arkitekturen i sina projekt och bidra till en vackrare stad.

Prisutdelningen sker i december på Börsen vid Gustav Adolfs torg. Utmärkelsen går till det byggnadsverk som bäst uppfyller de kriterier som grosshandlarparet Per och Alma Olsson formulerade när priset instiftades.

Bland tidigare vinnare finns bland andra Ekmansgatan 5 och Järntorgsgatan x Brogatan. 1990 vann HSB Göteborg priset för HSB brf Moränåsen i Bagaregården. År 2023 var HSB Brf Sannaparken nominerad till Årets byggnad men fick hedersomnämnande. Priset har delats ut sedan 1965.