Prisuppgången på bostäder fortsätter. Men i de centrala storstäderna, främst Stockholm, har priserna i det närmaste legat stilla det senaste halvåret. Det kan vara en signal om att en vändning kommer närmare.
Den senaste månaden steg bostadsrätterna i snitt över landet med en procent medan villorna blev två procent dyrare. På årsbasis handlar det fortfarande om prisuppgångar på tvåsiffriga tal, enligt Svensk Mäklarstatistiks månatliga mätningar.
Men, i exempelvis centrala Stockholm har priserna legat stilla sedan augusti-september.
-Det är ganska länge nu, säger Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik.
Även i de övriga centrala storstäderna Göteborg och Malmö är tendensen likartad. Vad som händer där kan tänkas leda den övriga marknaden, enligt Sandegren. Det kan därmed vara en signal om att prisuppgången närmar sig en topp, och en vändning nedåt.
-Vad som händer i Stockholm är en viktig indikator, även om det inte självklart är så, säger Sandegren.
"Trendbrott på bostadsmarknaden börjar ofta i Stockholm där bostadspriser och bostadslån är högst", skriver mäklarfirman Erik Olsson i en kommentar.
När bostadsrätterna har tappat lite i pristempo så har villorna tydligare fortsatt upp i pris.
-Villorna tar igen lite av det förlorade försprånget, säger Sandegren.
I exempelvis Storgöteborg har en snittvilla blivit 450 000 kronor dyrare på ett år, i Storstockholm 720 000 och i riket som helhet närmare 300 000 kronor.
(TT)