Victoria Park redovisar intäkter på 84 miljoner kronor i det tredje kvartalet 2014 (35).
Driftnettot blev 43 miljoner kronor (11).
De orealiserade värdeförändringarna på fastigheter uppgick till 148 miljoner kronor i kvartalet (109).
Efter skatt blev resultatet 129 miljoner kronor (78), vilket motsvarar 0:39 kronor per aktie (0:51).
Bolaget anger substansvärdet till 6:78 kronor per aktie (5:17).
Victoria Park ligger i startgroparna för att ta över det fastighetsbestånd som köpts i Eskilstuna, det största förvärv som bolaget hittills gjort.
Förhoppningar finns även om att slutföra förhandlingarna med hyresgäströrelsen om bruksvärderingen av bestånden i Malmö och Linköping.
"De förväntade hyreshöjningarna beräknas slå igenom under 2015 och bidra, tillsammans med vårt långsiktiga sociala engagemang, till ett fortsatt förbättrat driftsnetto och marknadsvärde", skriver vd Peter Strand i delårsrapporten.
(Nyhetsbyrån Direkt)