Ny etapp i Science Village i Lund går ut på samråd

Science Village sett från söder. Husen som ingår i planförslaget i mörkare färger. 
Illustration: Fojab
Science Village sett från söder. Husen som ingår i planförslaget i mörkare färger. Illustration: Fojab

Byggnadsnämnden i Lund har beslutat att skicka ut en detaljplan för nästa etapp i Science Village i Brunnshög på samråd. Planförslaget omfattar den fjärde etappen i området och är en del av den fortsatta utvecklingen.

Förslaget innehåller flera nya funktioner. Bland annat planeras ett hotell med möjlighet till upp till 16 våningar och cirka 240 rum. Hotellet ska kopplas samman med konferensanläggningen The Loop för att stärka möjligheterna att ta emot konferenser. I området planeras även ett torg och en park som ska kunna användas för både vardagsliv och evenemang.

– ”Det här är ett viktigt tillskott för Lunds näringsliv, för forskningen och Lunds framtida utveckling. Science Village fortsätter att utvecklas som en tät och levande stadsdel och är på väg att bli ett spännande besöksmål för allt fler Lundabor. Det stärker Lunds attraktivitet och möjligheten för företag, forskning och universitetet att fortsätta utvecklas i Lund,” säger Björn Abelson (S), byggnadsnämndens ordförande.

Utöver hotellet planeras flera kvarter med kontor med inriktning mot forskning, vilket kan inkludera laboratorier, utbildning och universitetsverksamhet.

Byggnader längs gångstråk föreslås bli mellan två och åtta våningar, medan högre byggnader, upp till 22 våningar, placeras på utvalda platser. Dessa ska fungera som orienteringspunkter i området.

Planen utgår från en tät stadsstruktur med en kombination av bebyggelse och gröna ytor. Målet är att använda marken effektivt och skapa förutsättningar för verksamheter, service och offentliga miljöer.

– ”Den aktuella detaljplanen utgör en viktig etapp i utvecklingen av Science Village. Den bidrar till att stärka kopplingarna mellan forskningsanläggningarna i nordöstra Lund och möjliggör attraktiva stadsrum där människor enkelt kan röra sig mellan olika delar, mötas och vistas,” säger Daniel Wasden, planchef på samhällsbyggnadsförvaltningen i Lunds kommun.

Samrådet är en del av planprocessen och ger möjlighet för allmänhet, myndigheter och andra berörda att lämna synpunkter innan detaljplanen bearbetas vidare.