Concent Holding får ny huvudägare

Bild: AWL Arkitekter
Bild: AWL Arkitekter

Köparna har bakgrund i fastighetsbranschen

Efter en turbulent tid byter bolaget huvudägare, uppger tidningen Byggvärlden. Concent Holding övergår från släkten Fahlander till Björn Sahlström och Gustaf Leijonhufvud. Som en del av affären har säljarna accepterat att efterge en fordran om 185 miljoner kronor.

Bostadsbolaget Concent, som ska bygga omkring 500 bostäder i Hageby och ett 40-tal i den nya stadsdelen Sandtorp,

– Samarbetspartners och kommuner kan dock känna sig trygga i att alla åtaganden kan genomföras framöver, säger förre ägaren Mikael Fahlander, i ett pressmeddelande.

"Små, smarta och flexibla bostäder." Så beskriver bolaget de bostäder som ska uppföras i Hageby. Fokus ligger på tvåor och treor, som med små medel ska kunna göras om till minitreor och fyror.