"Köparens marknad" på fritidshus

Foto: Morguefile
Foto: Morguefile

Det är högsäsong nu för fritidshus i hela landet. Det senaste året har priserna på fritidshus stigit i måttlig takt men sett på fem års sikt har priserna i snitt stigit med 15 procent.

Utvecklingen har varit väldigt ojämn, rejäla uppgångar i vissa län och kommuner och lika rejäla nedgångar på andra håll, enligt siffror som Fastighetsbyrån med hjälp av Mäklarstatistik tagit fram.

Försäljningspriserna på fritidshus under mars 2013 till februari 2014 har jämförts med försäljningspriserna under motsvarande period 2008/2009. Jönköpings län kan ståta med den största prisuppgången mellan perioderna, plus 38 procent i snitt. I Kronobergs län har priserna däremot sjunkit med 6 procent. På kommunnivå är skillnaderna ännu större.

Men på senare år har prisutvecklingen på fritidshus stannat av och det är i stor utsträckning köparnas marknad nu, konstaterar Lars-Erik Nykvist, vd på Fastighetsbyrån.

-Jag tror på fritidshusboendet som ett komplement till den urbana våg vi ser i dag men det är väldigt svårt att sia om när det kan tänkas vända, säger han.

Norrtälje är den kommun i landet där det säljs överlägset flest fritidshus. Där har priserna bara stigit med 1 procent under den senaste femårsperioden. Men prisskillnaderna är stora beroende på husets standard och läge.

(TT)