Samhällsfastighetsaktören Altura inleder det nya året med en stark tillväxt. Altura, som historiskt primärt har fokuserat på äldreboenden, utökar nu kärnverksamheten och storsatsar på fastigheter inom utbildning genom förvärv och utveckling av utbildningsfastigheter till ett fastighetsvärde om en miljard kronor. Samtidigt anställer Altura Andreas Nisser som tillväxtchef.
Altura, NREPs gren inom samhällsfastigheter, jobbar aktivt med att utveckla och bredda sin verksamhet till nya vertikaler och geografier. Under lång tid har det primära arbetet handlat om att möta den växande bristen på äldreboenden i Sverige. Samtidigt växer den yngre befolkningen. För att möta det växande behovet vill Altura vara med och säkra upp för att morgondagens generation ska få en bättre och mer hållbar framtid.
Sedan tidigare har Altura genom två affärer förvärvat två förskolor i Stockholmsregionen. Jensen förskola Snättringe i Huddinge samt Kulturförskolan Smedby i Upplands Väsby. Nu växer portföljen ytterligare. Altura förvärvar ytterligare fem utbildningsfastigheter runt om i Sverige som kommer att innehålla för- och grundskolor samt en särskola i Sollentuna.
”Vi ser fram emot att vara en bidragande aktör till att nästa generation får växa upp i moderna, hållbara och högkvalitativa utbildningslokaler. Skolorna kommer att uppföras i linje med våra ambitiösa hållbarhetsmål. Altura och NREP efter att vara helt koldioxidneutrala under året 2028, vilket är en utgångspunkt i våra utvecklingsprojekt inom utbildningsfastigheter. säger Dorotea Stellmach, Sverigechef på Altura.
För Altura och NREP så börjar alla satsningar på nya affärsområden med människor. Andreas Nisser kommer att bidra med sina kunskaper från hyresgästsidan med djup förståelse för hyresgästens affär och utformning av för-, grund-, gymnasieskolor och lokaler för vuxenutbildning med tio års erfarenhet från utbildningsföretaget AcadeMedia. Andreas kommer närmast från egen verksamhet där han bland annat har formulerat Alturas skolstrategi. Andreas har antagit rollen som tillväxtschef för Altura i Sverige.
”Jag är glad och motiverad över att få leda Alturas tillväxtarbete i Sverige och fortsätta accelerera den resa som Altura befinner sig på. Vi ska fortsätta växa inom omsorg och utbildning samtidigt som vi kontinuerligt utvärderar andra typer av fastigheter med samhällskritisk funktion ", säger Andreas Nisser.