Snittpriserna för bostäder som lagts ut på sajten Hemnet hittills i år har ökat med 0,83 procent för villor och med 0,77 procent för bostadsrätter jämfört med samma period året innan. Samtidigt är utbudet av bostadsrätter rekordlågt på många håll i landet.
-Trenden med minskande bostadsutbud håller i sig, vilket också bekräftas av Mäklarstatistiks siffror över antalet genomförda bostadsaffärer, säger Staffan Tell, pressansvarig på Hemnet.
Jämfört med 2010 är prisnivån 35,9 procent högre för bostadsrätter och 21,9 procent högre för villor.
Just nu finns 7 410 bostadsrätter till salu i Sverige, 15,9 procent färre än vid samma tidpunkt i fjol. Antalet villor har minskat med 13,7 procent till 11 462. I Stockholms län är minskningen störst med 24 procent färre bostadsrätter och 24,5 procent färre villor till salu.
(TT)